Expedice Mount McKinley 09

Mount McKinley

 

Tato hora má mnoho názvů. V  řeči kmene Athabascan znamená Denali "Největší hora". Původní název byl oficiálně změněn v roce 1897 na Mount McKinley, a to na počest prezidenta USA Williama McKinley. Dnes je snaha přejít zpět na název Denali.

Mount McKinley (Denali) leží ve státě Aljaška (USA) v pohoří Alaska Range. Je to nejvyšší hora severní Ameriky a mnozí jí nazývají nejchladnějším místem planety. Leží pouhých 179 mil jižně od polárního kruhu. Počasí je silně ovlivněno blízkostí Tichého oceánu a jejím prudkým vyvýšením nad okolní krajinu. Tato kombinace vytváří na Denali jedny z nejhorších klimatických podmínkek na zemi.

Je to obrovská sněžná masa, bok pěti obrovských ledovců a nespočtů ledopádů. Z vrcholu spadá pět větších pilířů, a také mnoho ostruh a hřebenů. Svou hmotou a vyzdvižením je větší než Mount Everest, který spočívá na tibetské náhorní plošině v nadmořské výšce okolo 5200 m, což znamená, že její skutečná výška činí jen něco málo přes 3700 m. Úpatí hory Mount McKinley leží na plošině o nadmořské výšce zhruba 600 m, takže reálná výška vrcholu je 5500 m. Proto se u ní uvádí, že je nejvyšší hora světa měřeno od úpatí k vrcholu. Mimo jiné je také nejsevernější velkou horou a zároveň nejstudenější horou na světě. Jednou někdo poznamenal, že po tom, co tuto horu viděl u něj bylo ještě jedno „nej“. Sice subjektivní „nej“, ale důležitější, než-li ta ostatní – nejkrásnější hora. A já se k němu připojuji.

Počasí je zde vážnější než kdekoli jinde na světě, a mnoho životů bylo ztraceno při pokusu o výstup. Počet pokusů o vrchol se dramaticky zvětšil v posledních letech, a většímu procentu z nich se nepodaří na vrchol vystoupit.

 

První výstup na hlavní vrchol Mount McKinley se poprvé zdařil 7. června 1913 Walteru Harperovi (Aljaščan).

Vyhledávání

© Jaroslav Bartoš 2008