Expedice Mount McKinley 09

Obtížnost cest a systém hodnocení cest na Aljašce

Obtížnost cest byla označena pomocí Aljašského systému obtížnosti od Boyda Everetta. Tento systém hodnocení cest na Aljašce a Yukonu je založen na délce cesty, objemu technického lezení, nadmořské výšce technických obtížností a míře vystavení objektivnímu nebezpečí. Délka nástupu nemá vliv na hodnocení cesty.

 

Alaska Grade 1 (stupeň 1) přestavuje jednoduchou cestu na nižší hoře Aljašky nebo Yukonu, kterou je možno dokončit během jednoho dne. Je zbytečné dodávat, že na Denali (tj. McKinley) není žádná cesta Alaska Grade 1.

Alaska Grade 2 (stupeň 2) je náročnější lezení na nízkou horu, nebo "jednoduchá" (netechnická) cesta na vysokou horu. Jedním z principů stupnice Alaska Grade je, že cesty ve vysokých nadmořských výškách (nad 17.000 stop) jsou hodnoceny o jeden stupeň více než srovnatelné cesty na nižší hory - vzhledem k problémům s nízkými teplotami a výškou. Alaska Grade 2 jsou např. Muldrow Glacier a Washburn Route.

Alaska Grade 3 (stupeň 3) je cesta s několika menšími technickými obtížemi, typicky ne těžší než stupeň 4 podle Yosemite Decimal System (YDS). Sem patří Thayer Route na South Buttress a East Buttress Route.

Alaska Grade 4 (stupeň 4) je cesta se zajištěným, obtížným lezením. Příkladem jsou Relity Rib a West Rib.

Alaska Grade 5 (stupeň 5) je charakteristická velkým objemem těžkého až extrémního lezení na dlouhé cestě. Je to například Cassin Ridge.

Alaska Grade 6 (stupeň 6) má všechny charakteristiky stupně 5, ale cesta musí být velikých rozměrů a "drsného" lezení v ní musí být mnohem více. Podle mínění Everetta patří do Alaska Grade 6 pouze cesty přes gigantické hřebeny na jižní straně Mount Logan na Yukonu. Například cesta Hummingbird Ridge na Mount Loganu je 6 mil dlouhá a nabírá více než 14000 stop po ostrém, exponovaném hřebeni. Naproti tomu Cassin Ridge na Denali nabírá 9000 stop během 2 mil.

 

 

Vyhledávání

© Jaroslav Bartoš 2008